Třináctý ročník bienální konference České společnosti ekonomické je minulostí
Praha, 10. prosince 2024
Česká společnost ekonomická ve dnech 29. a 30. listopadu uspořádala 13. bienální konferenci. Hlavním řečníkem byl prof. Konstantin Sokolov z University of Memphis. Konferenci předcházela úvodní přednáška v Kongresovém centru České národní banky (ČNB), na kterém vystoupila prof. Evi Pappa z Universidad Carlos II de Madrid a Centre for Economic Policy Research (CEPR). Součástí programu bylo udělování cen České společnosti ekonomické a sekce pro učitele základních a středních škol.
Evi Pappa se ve své úvodní přednášce v ČNB věnovala otázce rozdílů dopadů inflace na různé skupiny domácností dle jejich příjmů. Prof. Pappa prezentovala výsledky dvou výzkumných studií, ve kterých ukázala, že nejvyšší náklady inflace nesou nízkopříjmové domácnosti. To je způsobeno jednak kanálem heterogenity v příjmech domácností, kdy nízkopříjmové domácnosti jsou nejhůře zasaženy dopady inflace v krátkodobém a střednědobém horizontu. Na nízko příjmové domácnosti rovněž negativně dopadají důsledky inflace skrze zvýšení míry úvěrového selhání v krátkém období, což jim znesnadňuje přístup k dalším úvěrům ve střednědobém horizontu. Dopady inflace na reálný pokles závazků je obdobný pro všechny příjmové kategorie, nicméně ve střednědobém výhledu dochází k růstu relativního bohatství vysoce příjmových domácností. Důležitým faktorem přerozdělovacích dopadů inflace jsou zdroje inflačních šoků. Z poptávkových šoků těží relativně více nízko příjmové domácnosti. Naopak z nabídkových šoků, v podobě rozpadu dodavatelských řetězců nebo ropných šoků, profitují více vysoce příjmové domácnosti.
Tématem přednášky Konstantina Sokolova bylo představení významných aktuálních témat v oblasti finančních trhů. Prof. Sokolov se ve své přednášce zaměřil na problematiku poplatků tvůrcům trhu, které na jedné straně zvyšují likviditu na druhé straně se stávají nástrojem cenové diskriminace. Neméně zajímavým problémem byla otázka role rychlosti obchodování pro různé typy obchodovaných aktiv a s tím související cena času, role burzovních dat jako zdroje potenciálních příjmů a dopadů soutěžení tvůrců trhu v rychlosti provedení transakcí, která může vést k monopolizaci tohoto prostředí. Přednáška neopomenula ani problematiku toho, kdo těží z inovací na burzách cenných papírů, kdo profituje z regulace na těchto trzích, a to zejména v dlouhém období, což se ukazuje jako relativně neprobádaná oblast výzkumu.
V průběhu konference byly předány ceny České společnosti ekonomické. Laureátem ceny Mladý ekonom roku 2024 se stal Vladimir Shchukin (CERGE-EI) za práci “Political Economy of Industrialization”. Na druhém místě se v soutěži Mladý ekonom roku umístila Sona Badalyan (CERGE-EI) za práci na téma “Firm Responses to Raising Women’s Retirement Age”. Třetí místo získala Gayna Baghumyan (CERGE-EI) za článek na téma “Sexual-Orientation Discrimination and Biological Attributions: Experimental Evidence from Russia”. Cenu Karla Engliše zabývající se hospodářskou politikou obdržela Tereza Veselá (Institut ekonomických studií, Fakulta sociálních věd, Univerzita Karlova) za práci „Disagreement about Expected Inflation and the Transmission of Monetary Policy in the Czech Republic“. Čestné uznání prezidenta České společnosti ekonomické za vynikající práci pro autory do 25 let získala Sofiana Sinani (CERGE, Univerzita Karlova), a to za studii názvem “The Effect of Longer Maternal Care on Children’s Occupation Choices”.
Jednou z cen udělovaných Českou společností ekonomickou je Cena Kateřiny Šmídkové, která oceňuje české a v ČR dlouhodobě působící zahraniční ekonomky s mimořádně kvalitní publikační činností. Cenu obdržela Jana Cahlíková, která působí jako odborná asistentka na Erasmus Univerzitě v Rotterdamu, a jako výzkumná spolupracovnice na CERGE-EI, společném pracovišti CERGE na Univerzitě Karlově a Národohospodářského ústavu AV ČR. Jana Cahlíková patří mezi nejlépe publikující české ekonomky působící v zahraničí. Její práce byly opublikovány v prestižních časopisech. Ve svém výzkumu v oblasti behaviorální a experimentální ekonomie, dále v oblasti aplikované mikroekonomie, politické ekonomie a rozvojové ekonomie. Její hlavní výzkumné příspěvky se zaměřují na temnou stránku lidského sociálního chování, jako jsou např. předsudky a antisociální chování.
Na letošní konferenci byla udělena Cena ČSE za dlouhodobý přínos k rozvoji českého ekonomického učení. Jejím laureátem se stal Gérard Roland, který je od roku 1996 členem výkonné a dozorčí rady CERGE-EI a od roku 1999 rovněž hostujícím profesorem na CERGE-EI, společného pracoviště Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy v Praze a Národohospodářského ústavu AV ČR. Profesor Roland jedním z nejúspěšnějších světových ekonomů. Je vůdčí osobností tzv. ekonomie transformace, zkoumající přechod od socialismu ke kapitalismu. Ve svém výzkumu mimo jiné rozvinul teorii politické ekonomie transformačních procesů a přispěl k pochopení politických omezení reforem. Prof. Roland se po desetiletí výrazně podílel na vzdělávání a výzkumné práci doktorandů ekonomie v ČR.
Na konferenci bylo prezentováno více než 80 studií z mnoha oborů ekonomie a financí. Jedna z paralelních sekcí byla určena pro učitele základních a středních škol zaměřené na výuku finančních a ekonomických témat. V této sekci byly tři prezentace. První prezentace Michala Skořepy z České spořitelny se zaměřila na ukazatel zvaný hrubý domácí produkt coby souhrnný údaj zachycující stav ekonomiky a jak se na něj dívat. Druhá prezentace, jejímiž autory byli manželé Komárkovi, představila aktivity ČNB v oblasti finanční a ekonomické gramotnosti (FEG) s důrazem na připravené a připravované výukové prezentace. V závěru sekce Jaroslav Ambrož, člen představenstva ČSE, představil projekt „Experti do škol“, v jehož rámci ČSE nabízí školám možnost prezentace ekonomického nebo finančního experta přímo ve třídě.
Program konference a tiskové zprávy o udělených cenách jsou dostupné na webových stránkách www.cse.cz.
Bienální konference ČSE se konala s podporou Rady vědeckých společností ČR. Mediálními partnery jsou Roklen24 a časopis Bankovnictví.
Kontakt pro novináře:
Daniel Němec, prezident ČSE, garant soutěže Mladý ekonom, tel. +420 725 175 503, daniel.nemec@econ.muni.cz
Poznámka pro editory:
Česká společnost ekonomická (ČSE) je občanským sdružením odborných pracovníků a příznivců oboru ekonomie. Hlavním posláním ČSE je napomáhat rozvoji a popularizaci ekonomie v České republice způsobem, který respektuje a podporuje pluralitu názorů a svébytný vývoj jednotlivých ekonomických směrů. ČSE je členem Rady vědeckých společností ČR.
1_CSE_keynote_CNB_Evi_Pappa.pdf (10.12.2024)
1_CSE_keynote_Konstantin_Sokolov.pdf (10.12.2024)
1_CSE_Jana_Cahlikova_KS_prize.mp4 (10.12.2024)
1_TZ_konference_CSE_2024_final.docx (10.12.2024)
Zpět
Třináctý ročník bienální konference České společnosti ekonomické je minulostí
10.12.2024 22:31
Česká společnost ekonomická ve dnech 29. a 30. listopadu uspořádala 13. bienální konferenci. ...
DetailyCenu ČSE za dlouhodobý přínos českému ekonomickému učení obdržel prof. Gérard Roland
30.11.2024 12:00
Laureátem letošní Ceny České společnosti ekonomické za dlouhodobý přínos k rozvoji českého ...
DetailyLaureátkou Ceny Kateřiny Šmídkové je Jana Cahlíková
30.11.2024 12:00
Držitelkou letošní Ceny Kateřiny Šmídkové udělované Českou společností ekonomickou (ČSE) ...
DetailyStarší aktuality