Hra na trh Apple Cup
bezplatná učební pomůcka pro školy

Úvodní stránka hry na trh Apple Cup

Na této stránce si můžete do své školní učebny stáhnout program hry na trh s jablky Apple Cup. Hra vychází z učebnice manželů Skořepových "Finanční a ekonomická gramotnost" (Scientia, 2008). Velmi rychle a jednoduše, cestou aktivity a prožitku hráčů, hra ukazuje principy fungování trhu: každý hráč cítí na vlastní kůži tlak konkurence ostatních hráčů a vidí pohyb ceny na trhu podle toho, jak roste, nebo naopak klesá poptávka a nabídka. Reportáž o hraní na konkrétní škole najdete na adrese http://www.naseadresa.cz/cz/s348/dg18415.

Instalace programu Apple Cup do Vašeho počítače je záměrně zjednodušena maximální možnou měrou tak, aby ji - při pečlivém a důkladném čtení pokynů - mohl provést i učitel bez hlubších technických znalostí fungování počítačů a jejich sítí (přesto bude samozřejmě lepší, když instalalci provede správce školní sítě - např. pro případ nejasností kolem odblokování Firewallu). K hraní je třeba, aby se zaregistrovali aspoň tři hráči.

Abyste si mohli hru zahrát, budete potřebovat jeden z následujících internetových prohlížečů, skrze který se počítače hráčů spojí s počítačem "organizátora trhu", tj. učitele (pozor: ve starších než níže uvedených verzích prohlížečů nebude hra patrně fungovat zcela správně nebo vůbec, např. v Internet Explorer 6 nefunguje; počítačově zdatnější uživatele upozorňujeme také na to, že by neměli vypínat JavaScript):

Firefox, verze 3.0.7 a novější (lze zdarma stáhnout na adrese http://download.mozilla.org)

Internet Explorer, verze 7 a novější (lze zdarma stáhnout na adrese http://www.microsoft.com/cs/cz/),

Microsoft Edge (lze zdarma stáhnout tamtéž),

Google Chrome (lze zdarma stáhnout na adrese https://www.google.com/intl/cs_CZ/chrome/browser/desktop/index.html).

Ve hře nejsou použity žádné specialitky a je velice pravděpodobné, že bude fungovat i v ostatních prohlížečích. Prosím, pokud se rozhodnete otestovat funčknost v jiném prohlížeči, zpravte nás o svých zkušenostech na e-mailové adrese applecup(zavináč)email(tečka)cz).

Dále můžete začít se stahováním a instalací softwaru pro hru (software je otestován pro operační systém Windows; pokud máte jiný operační systém, například Linux, napište nám, prosím, na emailovou adresu applecup(zavináč)email(tečka)cz).

Nejprve si prosím na Váš počítač stáhněte pomocný program Java (JRE 8.0 Update 151 64-bit) a nainstalujte ho dvojím kliknutím na stažený soubor (stejným způsobem nainstalujete později i samotný program hry nazvaný hranatrh.exe),
případně Java (JRE 8.0 Update 151 32-bit), pokud máte ještě 32-bitový operační systém.
Poznámka: Pokud máte Javu již na počítači nainstalovanou, můžete tento krok přeskočit. Hra na trh funguje s Java 1.6, 1.7 a 1.8. Instalaci Javy prověříte příkazem java -version zadaným v příkazové řádce.

Pokud se Vám povedl tento krok, pak odpovězte prosím na následující dvě anonymní otázky (slouží pro účely základní evidence používání hry Apple Cup společně se zmíněnou učebnicí nebo bez ní), případně nám napište nějaký vzkaz (vzkaz však není povinný) a následně si budete moci stáhnout samotný program hry na trh Apple Cup a nainstalovat ho - opět dvojím kliknutím na soubor poté, co si ho stáhnete.

Prosba z naší strany: Pokud během instalace nebo při používání hry narazíte na jakékoli potíže, v zájmu dalšího zdokonalování této pomůcky, a tedy v zájmu Vás i všech dalších uživatelů velice uvítáme, když nám o těchto potížích napíšete - opět na adresu applecup(zavináč)email(tečka)cz.

Prosím klikněte na položku, která Vás nejlépe popisuje:

Jsem učitel(ka) - hru si chci stáhnout, protože ze svých minulých zkušeností s touto hrou nebo na základě doporučení mých kolegů vím, že je tato učební pomůcka pro výuku přínosná.
Jsem učitel(ka) - hru si chci stáhnout, protože si chci vyzkoušet, zda je tato učební pomůcka pro výuku skutečně přínosná.
Ostatní (žák, soukromá osoba, zástupce firmy, pracovník centra volného času apod.).

Opět prosím klikněte na položku, která Vás nejlépe popisuje:

Zmíněnou učebnici manželů Skořepových "Finanční a ekonomická gramotnost" ve své výuce používám nebo mám v úmyslu brzo začít používat.
Zmíněnou učebnici manželů Skořepových "Finanční a ekonomická gramotnost" ve své výuce nepoužívám a ani to neplánuji.
Nejsem učitel(ka).

Poznámka (délka maximálně 500 znaků včetně mezer):